Kolejny dzień wizyty norweskiej

Zdrowie psychiczne, baza sportowa, warsztaty z dietetykami – kolejny dzień wizyty norweskiej

8 czerwca był dla delegacji norweskiej równie wypełniony jak poprzedni. Przed południem uczestniczyli oni wraz z przedstawicielami Zarządu Powiatu Proszowickiego jak i zaproszonymi gośćmi, w prelekcji dr Iwony Sikorskiej – psychologa klinicznego oraz wykładowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Omówiła ona kluczowe problemy związane z dziecięcą psychiką, min. zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenia nerwicowe związane ze stresem, używaniem substancji psychoaktywnych, zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi. Wskazała również na ogromne znaczenie czynników ochronnych w szkołach, takich jak: poczucie przynależności, prospołecznie nastawiona grupa rówieśnicza, pozytywny klimat szkoły, wymaganie od uczniów odpowiedzialności i udzielania sobie wzajemnej pomocy, stwarzania okazji do przeżycia sukcesu i rozpoznawanie własnych osiągnieć. Doświadczenia zawodowe i spostrzeżenia wymieniali, z gośćmi z Norwegii, dyrektorzy szkół, pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz pedagodzy szkolni. W konferencji uczestniczył również, zaproszony przez Starostę Grzegorza Pióro, wicewojewoda małopolski Józef Gawron, który podkreślił ogromne znaczenie zdrowia psychicznego nie tylko u dzieci, ale i dorosłych, bo jak sam stwierdził, stres w pracy nie jest mu obcy. Pogratulował Staroście realizacji takiego projektu, dodatkowo wzmocnionego wymianą międzynarodowych doświadczeń na temat zdrowia.

Po konferencji nasi norwescy goście udali się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie o programach nauki pływania dla dzieci, realizowanych przez Gminę Proszowice, opowiadała wiceburmistrz Iwona Latowska. Spotkanie dodatkowo uświetnili uczniowie gimnazjum, prezentując niebywałe wyczyny gimnastyczne na przyrządach do ćwiczeń na placu Street Workout.

Kolejnym miejscem do odwiedzenia była Szkoła Podstawowa w Proszowicach, o której opowiadały i oprowadzały panie: dyrektor szkoły Bernadeta Gruszka i zastępca dyrektora Jadwiga Fularska. Najmłodsze dzieci przebywające w tym czasie w szkolnej świetlicy były bardzo zdziwione, że mają okazję gościć w swojej szkole osoby z Norwegii, ale bez większej tremy chóralnie przywitały się wołając „Hello”. Na pamiątkę spotkania, każdy z gości otrzymał figurkę – popiersie patrona szkoły Tadeusza Kościuszki.

Dzięki sprzyjającej, słonecznej pogodzie, nasi goście mieli również okazję podziwiać piękno Ogrodu Biblijnego.

Ostatnim punktem był udział w warsztatach dietetycznych, zorganizowanych dla rodziców dzieci z całego powiatu proszowickiego. Zainteresowanie było ogromne, w warsztatach uczestniczyło blisko 200 osób. Oprócz wykładów, uczestnicy mieli okazję spróbować zdrowych przekąsek, przyrządzonych przez dietetyków, min. frytek z marchwi i pietruszki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Na zakończenie wszyscy otrzymali bidony do samodzielnego przygotowywania wody wzbogaconej sokiem z owoców oraz silikonowe pojemniki na żywność. Wszystko po to, aby zachęcić dzieci i młodzież do spożywania w szkole zdrowych posiłków i zastępowania słodkich napojów wodą z owocami.

Na zakończenie wizyty w Proszowicach, nasi norwescy Goście otrzymali pamiątkowe zdjęcia i drobne lokalne upominki. Na pożegnalnej kolacji, mimo widocznego zmęczenia, jeszcze żywo wymieniano spostrzeżenia i wyciągano wnioski z międzynarodowego spotkania. Do ponownego odwiedzenia naszego miasta zachęcał również burmistrz Grzegorz Cichy. Włodarze miasta jak i całego powiatu zostali wzbogaceni o dodatkową wiedzę na temat wdrażania wśród mieszkańców sposobów na prowadzenie zdrowego stylu życia i stwarzania im do tego odpowiednich warunków.