Wielkie Rodzinne Kolędowanie

Chrońmy to, co w nas dobre i piękne

W piątek 22 grudnia 2017r. w Ogrodzie Biblijnym w Proszowicach odbyło się szóste Wielkie Rodzinne Kolędowanie, które jest kontynuacją rozpoczętej w 2012 roku idei integracji uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach, podopiecznych Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach i mieszkańców miasta Proszowice.

– W tym roku dołączyli również uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach. Nastrojowe teksty, śpiewane  kolędy i pastorałki oraz gorący wigilijny barszczyk wprowadziły wszystkich zebranych w świąteczny klimat, mimo padającego deszczu – podkreśla jeden z muzyków Paweł Gajda.

Po rodzinnym kolędowaniu w Ogrodzie Biblijnym przyszedł czas na tradycyjną w budynku Caritasu na ulicy Kolejowej w Proszowicach.

Kierując zaproszenie do udziału we wspólnej „Wieczerzy Wigilijnej” Dyrektor Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach i Proboszcz Parafii p.w. NMP w Proszowicach napisali – „Podzielmy się opłatkiem, ale także radością, ciepłem i dobrym słowem. Chrońmy to, co w nas dobre i piękne, bądźmy w tym dniu razem.”

Myśleliśmy, że przyjdzie może z 50. osób, bo pogoda była deszczowa. A tu trzeba było dodatkowe stoły na korytarzu ustawiać. Wydaliśmy ponad 200 porcji kolacji Wigilijnej i ponad 200 paczek dla naszych podopiecznych. W Wieczerzy wzięło udział też sporo znakomitych Gości. Zarówno naszym podopiecznym, jak i wszystkim Gościom bardzo serdecznie dziękujemy za udział w kolędowaniu, a później we wspólnej Wigilii. Dziękuję mojemu wspaniałemu zespołowi pracowników – mówi kierująca Proszowickim Caritasem Urszula Jarosz.

Dyrektor Caritasu zapytana skąd znajduje środki finansowe na Wigilię i paczki świąteczne niechętnie odpowiada.

– Zdobywanie środków to nasze zadanie. Nie jest łatwo, ale mamy sprawdzonych przyjaciół. Należą do nich Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, w tym Departament Zdrowia i Polityki Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach. Ale najważniejsza jest radość osób, którym się pomaga. Mamy wielką satysfakcję, kiedy przychodzi do nas na Wigilię ponad 200 osób. Taka ilość osób pokazuje, że jesteśmy nadal potrzebni. A to daje nam siłę do dalszej pracy – opowiada Urszula Jarosz.

Wigilia zgromadziła wielu Gości. Nie zabrakło szefostwa Caritas z Kielc oraz wielu samorządowców i innych zacnych Osób.

– Z wielu wspaniałych rzeczy, które przez cały rok robi Proszowicki Caritas, Wigilia masz szczególny wymiar i charakter.  A tegoroczna kolacja, w tak licznym gronie osób musi poruszyć serca. To naprawdę są wyjątkowe chwile. Jestem pod wielkim wrażeniem, choć od wielu lat obserwuję działalność Caritasu w Proszowicach. Składam w imieniu Zarządu Powiatu Proszowickiego serdeczne gratulacje i podziękowania za całoroczną pracę Caritasu w Proszowicach – powiedział nam Jacek Tomasik Wicestarosta Proszowicki.

A na koniec raz jeszcze powróćmy do tekstu umieszczonego w zaproszeniu do Caritasu. – „Dzieląc się opłatkiem, ale także radością, ciepłem i dobrym słowem” –  pamiętajmy, że są wśród nas osoby które potrzebują serca, empatii i pomocy. Proszowicki Caritas prowadzony świetnie od lat przez Panią Dyrektor Urszulę Jarosz oraz wiele różnych Ośrodków Pomocy Społecznej w Powiecie Proszowickim (w tym PCPR, jaki i Akcja „Szlachetna Paczka” w naszym powiecie), to rolę pięknie wypełniają. Pamiętajmy jednak, że rok ma 365 dni, a Wigilia jest tylko raz w roku. „Chrońmy to, co w nas dobre i piękne” – napisane jest w zaproszeniu. Warto pielęgnować dobro i piękno. Warto pomagać innym. Pracownicy Caritasu w Proszowicach i Jednostek Pomocy Społecznej dobrze o tym wiedzą. Pomagać może każdy. Wedle swoich możliwości. Rok 2018 przed nami. Zapraszamy.

Z najlepszymi życzeniami Świątecznymi i Noworocznymi.

Arkadiusz Fularski

Fot. Gabriela Miller